Mean Well LRS-150-24 SMPS - 24VDC / 6.5A
+2
Home/Home/SMPS
SKU Meanwell-LRS-150-24
In stock
1
Save this product for later
Share this product with your friends
ShareSharePin it
Home/Home/SMPS
Product Details
Brand: Mean Well
MPN: LRS-150-24
Mean Well (MW) LRS-150-24 is a 150W single output enclosed type power supply with metallic mesh case. The input of the SMPS is 115VAC or 230VAC and the output is 24VDC with current rating of 6.5A.
Specifications
Input Voltage range : 90 ~ 132VAC / 180 ~ 264VAC by switch
Input Frequency Range : 47 ~ 63Hz
Output Voltage : 24V.
Output Current Range : 0 ~ 6.5A
Rated Power : 156W
Dimension : 159*97*30 mm (L*W*H)
Protections : Short circuit/Over load.
Operating Temperature : up to 70°C