Delta MS300 VFD13AMS43ANSAA | Delta VFD - Delta AC Drive 7.5 HP Input 3ph
Home/Home/Variable Frequency Drive ( VFD )
SKU Delta-MS300-VFD13AMS43ANSAA
On Sale
In stock
1
Save this product for later
Share this product with your friends
ShareSharePin it
Product Details
Brand: Delta
Rating (HP): 7.5
Input: 3 phase
Delta MS300 series Variable Frequency Drive 5.5KW / 7.5HP - VFD13AMS43ANSAA
Drive, AC, 7.5 Hp, 460V 3-Phase Input/ 3-Phase Output
Specifications
Part Number: VFD13AMS43ANSAA
Nominal Input VAC: 480 Volts AC
Input Range VAC: 380 to 480 Volts AC
HP: 7.5 HP
Amps (HD): 13A
Amps (ND): 15.7A
Input Phase : 3PH
Operator Controls : Sold Seperately, See Accessories
Brake Type : DC Injection; Dynamic Braking
Motor Control-Max Level: Open Loop Vector-(Sensorless Vector)
Closed Loop: NO
AC Line Regenerative: NO
Dynamic Braking Trans: Included
Enclosure Rating: IP20
Frame Size : D1
Height: 8.15 Inches
Width: 4.29 Inches
Depth: 6.06 Inches
Show More
Customer reviews
Reviews only from verified customers
No reviews yet. You can buy this product and be the first to leave a review.
You May Also Like
Sold out
Kusam Meco KM-711 Digital Multimeter with VFD application
Save 35%
On Sale
HTC AC-IV Voltage Detector
HTC AC-IV Non Contact Voltage Detector
Save 44%
Kusam Meco KM033 600A AC True RMS Digital Clampmeter
Save 35%
Sold out
Veritek VIPS-84 Digital KWh Meter CT operated
Save 39%
ABB ACS180-04S-03A3-4 1.5 HP Variable Frequency Drive 415V
ABB ACS180-04S-03A3-4 – 1.5 HP Variable Frequency Drive
KM 63 Vibration Meter measuring machine vibrations
Kusam Meco KM63 - Digital Vibration Meter
Save 46%