Mean Well LRS-150-24 SMPS - 24VDC / 6.5A
+2
Home/Home/SMPS
SKU Meanwell-LRS-150-24
In stock
1
Save this product for later
Share this product with your friends
ShareSharePin it
Home/Home/SMPS
Product Details
Brand: Mean Well
MPN: LRS-150-24
Mean Well (MW) LRS-150-24 is a 150W single output enclosed type power supply with metallic mesh case. The input of the SMPS is 115VAC or 230VAC and the output is 24VDC with current rating of 6.5A.
Specifications
Input Voltage range : 90 ~ 132VAC / 180 ~ 264VAC by switch
Input Frequency Range : 47 ~ 63Hz
Output Voltage : 24V.
Output Current Range : 0 ~ 6.5A
Rated Power : 156W
Dimension : 159*97*30 mm (L*W*H)
Protections : Short circuit/Over load.
Operating Temperature : up to 70°C
Show More
Customer reviews
Reviews only from verified customers
No reviews yet. You can buy this product and be the first to leave a review.
You May Also Like
On Sale
Hanyoung PE-R05D - 500mm Photo Sensor with Relay output
Save 32%
On Sale
PVC Ferrule Printer
LMark LK330 Ferrule Printing Machine
Save 39%
Kusam Meco KM033 600A AC True RMS Digital Clampmeter
Save 35%
Sold out
Kusam Meco KM-2745 Power Clamp Meter with Harmonics
Save 35%
C&S EC-RXA-V2 AMF Relay for AMF Panels
C&S EC-RXA-V2 AMF Relay
C&S EC-RXA-V2 AMF Relay
Save 41%