Mean Well LRS-350-24 SMPS - 24VDC / 14.6A
Home/Home/SMPS
SKU Meanwell-LRS-350-24
In stock
1
Save this product for later
Share this product with your friends
ShareSharePin it
1 review
Reviews from verified customers who have purchased products at this store.
Home/Home/SMPS
Product Details
Brand: Mean Well
Mean Well LRS-350-24 is a 350W single output enclosed type power supply with metallic mesh case. The input of the SMPS is 115VAC or 230VAC and the output is 24VDC with current rating of 14.6A.
Specifications
Input Voltage range : 90 ~ 132VAC / 180 ~ 264VAC by switch
Input Frequency Range : 47 ~ 63Hz
Output Voltage : 24V.
Output Current Range : 0 ~ 14.6A
Rated Power : 349.2W
Dimension : 215*115*30 mm (L*W*H)
Protections : Short circuit/Over load.
Operating Temperature : up to 70°C
Show More
Customer reviews
Reviews only from verified customers
Pradeep s.
Guntur,
India
Mar 18, 2026
This customer didn’t leave a review but rated the product.
Show review
You May Also Like
On Sale
Fluke 15B+ Digital Multimeter
Fluke 15B+ Digital Multimeter
Save 35%
On Sale
Fluke 28II-Ex ATEX Certified Digital Multimeter for Hazardous Zones
Fluke 28II EX Digital Multimeter
Save 24%
Kusam Meco TG-301 Thermal Imaging Camera
Save 31%
HTC 8252 15KV Digital Insulation Resistance Tester Meter with PI and DAR Measurement
HTC 8252-IN 15KV Digital Insulation Resistance Tester Meter (PI, DAR) - 50TΩ Range
Save 31%
EMC38 Digital Motor Checker
EMC38 Digital Motor Checker
Save 35%