Delta MS300 VFD25AMS43ANSAA | Delta VFD - Delta AC Drive 15 HP Input 3ph
Home/Home/Variable Frequency Drive ( VFD )
SKU Delta-VFD25AMS43ANSAA
On Sale
In stock
1
Save this product for later
Share this product with your friends
ShareSharePin it
Product Details
Brand: Delta
Rating (HP): 15
Input: 3 phase
Delta MS300 series Variable Frequency Drive 11KW / 15HP - VFD25AMS43ANSAA
Drive, AC, 15 Hp, 460V 3-Phase Input/ 3-Phase Output
Specifications
Part Number: VFD25AMS43ANSAA
Nominal Input VAC: 480 Volts AC
Input Range VAC: 380 to 480 Volts AC
HP: 15 HP
Amps (HD): 25A
Amps (ND): 28A
Input Phase : 3PH
Operator Controls : Sold Seperately, See Accessories
Brake Type : DC Injection; Dynamic Braking
Motor Control-Max Level: Open Loop Vector-(Sensorless Vector)
Closed Loop: NO
AC Line Regenerative: NO
Dynamic Braking Trans: Included
Enclosure Rating: IP20
Frame Size : E1
Height: 9.84 Inches
Width: 5.12 Inches
Depth: 7.83 Inches
Net Weight: 14 Lbs.
Show More
Customer reviews
Reviews only from verified customers
No reviews yet. You can buy this product and be the first to leave a review.
You May Also Like
Sold out
Kusam Meco KM-711 Digital Multimeter with VFD application
Save 35%
On Sale
HTC AC-IV Voltage Detector
HTC AC-IV Non Contact Voltage Detector
Save 44%
Multispan LC-2046D Programmable Length Counter 72x72mm
Save 39%
LUTRON PM-1064SD Indoor Air Quality Monitor
Lutron PM-1064SD Air Quality Monitor & Data Logger
Save 26%
Proton VMR3P 3‑phase voltage monitoring relay front view
Proton VMR3P 3 Phase Voltage Monitoring Relay
Save 39%
HTC Voltage detector
HTC AC-II Non Contact Voltage Detector
Save 36%